برشکاری فولاد و فلزات به چه روش هایی انجام می شود؟

5دقیقه مطالعه
admin
2 سال پیش
32564 بازدید
بدون دیدگاه
مقاله قبلیمقاله بعدی

برشکاری شامل برش مقاطع فولادی با دقت بالا که به دلیل تولید قطعات فولادی با اندازه های درخواستی کارفرمایان پروژه با توجه به نیاز پروژه های صنعتی و ساختمانی میشود. برشکاری فولاد به دو روش مدرن و سنتی تقسیم بندی میشود که در ادامه توضیخ خواهیم داد همچنین برشکاری توسط دو نوع دستگاه انجام میشود. نوع اول دستگاهی است که مشابه قیچی می‌باشد. این قیچی دارای تیغه بالا و پایین بوده و بسیار شبیه به برش یک تکه کاغذ با قیچی است. قیچی مورد نیاز برای انجام این کار از تیغه های فولادی با کربن بالا شاخته شده که بسیار سخت است و انواع فلزات را برش می‌دهد. روش دوم دستگاهی میباشد که با جریان آب،گاز و یا هوا انجام میشود و این جریان ها دمای بالایی دارند.

چهار روش عمده برای شکل دادن ورق وجود دارد:

 1. خمکاری
 2. برشکاری
 3. نورد
 4. اسپین کردن

انواع روش های برشکاری 

برشکاری به روش سنتی

در این روش که به سنتی معروف است مقاطع فولادی توسط دستگاه های برش که اتومات و دستی هستند برشکاری میشوند ، برای مثال میتوانید از دستگاه فرز یا تراش جهت برش قطعه فولادی خود استفاده کرد. البته این روش های سنتی دارای معایب و مزایای میباشد که شما با توجه به نوع پروژه خود باید انتخاب درستی داشته باشید ، برای مثال در روش های سنتی ما شاهد دقت پایین تری در برش خواهیم بود و معمولا این برش ها با تلورانس همراه خواهد بود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که به دلیل نقش بالای اپراتور در فرایند برشکاری ما ایمنی کمتری را شاهد هستیم.

برشکاری به روش مدرن

در روش های مدرن برشکاری توسط دستگاه های مکانیزه صورت میگیرد برای مثال برش با دستگاه هواجت ، پلاسما و ... که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. در روش های مدرن برشکاری با دقت بسیار بالا و دقیق انجام میگیرد. و سرعت در این نوع برشکاری از روش های سنتی بسیار بالا تر خواهد بود ، در این روش اپراتور کمترین میزان نقش را دارد و عملا این فرایند به صورت مکانیزه انجام میشود و میتوان گفت که ایمنی بالاتر خواهیم داشت.

فرایند برشکاری

اولین قدم در ساخت یک قطعه فلز ، برش ورق در سایز مورد نظر است. دستگاه های برش و ماشین های برشکاری این کار را انجام می دهند. دستگاه برش، دستگاه چند منظوره ای هستند که در برش آلیاژها و سایر ورق های فلزی استفاده می شوند. برخی از دستگاههای برشی از عمل برش متقاطع مانند قیچی استفاده می کنند تا فلز را به شکل ورق یا تسمه برش دهند. دستگاههای بزرگتر از تیغ ثابت که در یک زاویه ثابت شده‌اند، بر خلاف حرکت زاویه ای ، از عمل برشی مستقیم استفاده می کنند. عملیات برش با دو تیغه ( یکی ثابت در تخت برشی و دیگری در حال حرکت عمودی با فاصله کمی یا بدون حرکت )  انجام می شود. به طور کلی برشکاری به دو صورت برشکاری گرم و سرد وجود دارد که در ادامه با آنها آشنا میشوید.

فرایند برشکاری

برش با لیزر

در برش با لیزر ، یک پرتوی نور متمرکز به دمای بسیار بالا می رسد. این پرتوی داغ می تواند فلز را به طور دقیق و کارآمد برش دهد. هنگام استفاده از جدیدترین برنامه های رایانه ای ، لیزر را می توان با دقت بالایی کنترل کرد ، به یک طراحی مرتب و منظم و امکان پیگیری طرح های پیچیده را می دهد. برش با لیزر خیلی سریع نیست چون که فرایند برش توسط گرما و سوختن حاصل برخورد پرتو های متمرکز و سطع مقطع فولاد صورت میگیرد. اما برش با لیزر بسیار دقیق است پس اگر نیاز به برش با دقت بسیار بالایی را دارید حتما از برش با لیزر استفاده کنید.

هوا برش

در این روش که مشابه برش با لیزر است، از شعله گاز گرم ( تقریباً 3500 درجه سانتیگراد) برای برش فلز استفاده می‌شود. این نوع برش به عنوان یک برش اکسی استیلن یا فقط برش اکسی شناخته می شود.

برش با واترجت

واترجت‌ها، جریانی از آب با فشار بالا به منظور برش فلز شلیک می کنند ، و به طور موثری باعث از بین رفتن فلز غیرضروری می شوند. دستگاه واتر جت آب را با فشار بسیار بالا به جریان درمی آورند، این گردش آب با فشار بالا قطعات را برش میدهد. برش با واترجت از برش با لیزر میتواند دقیق تر باشد چون در برش با واترجت ما انحراف گرما نداریم.

برش با پلاسما

روش دیگر که از گرما استفاده می کند ، برش پلاسما است که شامل یک مشعل پلاسما می‎باشد. در این برشکاری اکسیژن یا یک گاز بی اثر با سرعت بالا پمپاژ میشود، همزمان با جریان گاز، جریانی از برق را از طریق گاز ارسال می‌شود. این فرایند یک جریان پلاسمائی گرم ایجاد می کند که می تواند فلز را ذوب کند. جریان مذکور فلز مذاب را سریع دور کند و در نتیجه یک برش تمیز ایجاد شود. آخرین فناوری برش پلاسما به اندازه برش لیزر دقیق نیست.از ویژگی های مثبت برش با پلاسما انعطاف پذیر بودن آن است ، شما میتوانید در موقعیت مکانی های مختلف از آن استفاده کنید.از معایب آن میتوان به دقت پایین تر در برش اشاره کرد همچنین شعله و حرارتی که پلاسما ایجاد میکند میتواند محدودیت زا باشد.

برش با گیوتین

برش با گیوتین نوعی فرانید برش طولی و عرضی بر روی ورق های فولادی است که معمولا در کارگاه های صنعتی و انبار ها یافت میشود ، گیوتین نوعی قیچی با ابعاد بزرگ است که توسط جک های هیدرولیکی و جریان الکتریکی کار برش را بر روی ورق های فولادی عملی میسازد.  

مزایای فرایند برشکاری

برشکاری، یک خط مستقیم روی ورق مسطح ، معمولاً از مواد ضد زنگ یا آلومینیوم فراهم می کند. برش نسبت به روشهای دیگر مانند برش مشعل تمیزتر است و ذوب مواد اولیه وجود نداشته و در کل از بین نمی روند. دستگاه های برشی می توانند در یک زمان کوتاه ، قطعات با طول های کوچک را برش دهند . این روش در یک بازه زمانی کوتاه ، می‎تواند بازده زیادی داشته باشند. در صورتی که حجم زیادی از اشکال ساده مورد نیاز باشد، این روش سودمند است.

دستگاههای برش (ورق فلزی) به تعمیر و نگهداری دوره ای نیاز دارند. تیز کردن تیغه های برشی باید بطور منظم انجام شود تا سبب ایجاد برش با کیفیت بالا شوند. علاوه بر این ، از تجهیزات مناسب برای تیز کردن تیغه‌های برشی باید استفاده شود. تیغه های برشی ، زاویه لبه برش و انتهای رنده از عوامل مهم در تعیین عملکرد برشی و طول عمر دستگاه است.

ویژگی های برشکاری به روش مدرن

برای اینکه بتوان ورق های با برش عالی داشته باشیم لازم است این کار توسط نیروی کار و دستگاه عالی انجام شود. برای داشتن ماشین برشکاری خوب باید به چند نکته توجه کرد که در ادامه با آنها آشنا میشوید.

 1. دقت بالا - درجه تکرار زیاد با تلورانس +/- 0.2 میلی متر تا 25 میلی متر
 2. برش تمیز - لبه های برش صاف که نیازی به پرداخت کمی دارند
 3. استفاده اقتصادی از مواد
 4. انحراف حداقل - پرتو لیزر در طول فرایند دچار سایش نمی‌شود
آدرس کوتاه مطلب
https://ifoolad.com/?post=1471
نظر شما راجع به

برشکاری فولاد و فلزات به چه روش هایی انجام می شود؟

نوشتن دیدگاه
  نظر شما چیست ؟
  همراهان آی فولاد