انواع کویل فولادی | انواع، ویژگی ها و کاربردها

7دقیقه مطالعه
admin
3 سال پیش
39664 بازدید
بدون دیدگاه
مقاله قبلیمقاله بعدی

کویل فولادی

کویل فولادی نوعی ورق فلزی است که به شکل رول پیچانده شده و عرض آن از ضخامت آن بزرگتر است. این فلز برای دیوارهای از قبل مهندسی شده ، پانل های سقفی کشاورزی و پانل های ساختمان سازی معماری ایده آل است. همچنین برای خودرو سازی، کشتی سازی ، مواد شیمیایی و پتروشیمی و استگاه های برق ایده آل است.کویل فولادی یک محصول فولادی پرداخت شده مانند ورق یا تسمه است که پس از نورد پیچیده یا کویل شده است. با توجه به تجربه بدست آمده در این سال ها ، کویل های فولادی به انواع نورد سرد و گرم ، کویل فولادی ضد زنگ ، کویل کربنی، کویل فولاد گالوانیزه و کویل نورد سرد پرداخت شده طبق استانداردهای بین المللی طبقه بندی شده است.

فرایند تولید کویل فولادی

فولاد در ابتدا به شکل تختال تولید می شود ، که با استفاده از غلتک تحت فرآیند تبدیل قرار می گیرد ، که تختال را به کویل رول نشده تبدیل می کند. این کویل های پهن به طور معمول در عرض حدود 1250 میلی متر (بعضی اوقات کمی گسترده تر) ساخته می شوند  این کویل های گسترده با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک های ساخت مانند آهن بری ، که در آن کویل گسترده به تعداد زیادی از کلاف ها شکاف داده می شود ، پردازش می شوند. پس از برش با نام های مختلفی از جمله کویل های نواری ، کویل های شکاف داده شده ، تسمه های خم کاری شده یا ساده ذکر می شود.

کویل های فولادی محصولی با عرض حداقل 600 میلی متر و ضخامت های حدود 1.5 تا 25 میلی متر هستند. کویل های فولادی تولید شده در کارخانه نورد تا 45 تن وزن دارند. کویل های فولادی اغلب از طریق خطوط برش در تسمه ها یا ورق های نازک (برش متقاطع) پردازش می شوند. برخی از تجهیزات رول سازی همچنین قادر به رول کردن کل کویل به عنوان ماده اولیه هستند. کویل فولادی و محصولات فرآوری شده آن معمولاً از نظر کیفیت محصول ، دقت ابعادی و خصوصیات سطح با انتظارات بالایی روبرو هستند. به عنوان مثال بیشترین مصرف کننده کویل های فولادی صنعت خودرو می باشد.

فرایند تولید کویل

انواع کویل های فولادی

1) کویل نورد گرم

از محصولات نیمه پرداخت شده تولید می شود که با نورد و آنیل شدن به ضخامت های خاصی کاهش می یابد و به صورت رول پیچیده می شود. فولاد نورد گرم برای ساخت لوله ها ، درها و مخازن فولادی استفاده می شود. این نوع کویل شامل نورد فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد آن ، معمولاً در حدود 1700 درجه فارنهایت است. لایه اکسید ایجاد شده با روش مکانیکی یا شیمیایی یا ترکیبی از هردو از بین می رود. می توان برای جلوگیری از خوردگی فلز از روغن استفاده کرد. ضخامت معمولی این نوع کویل ها بین 2 - 7 میلی متر و عرض معمولی بین 600 - 2100 میلی متر است.

2) کویل نورد سرد 

کویل نورد سرد با از بین بردن زنگ زدگی و پوسیدگی از ورق نورد گرم با "غوطه ور ساختن" آن در محلول اسید ضعیف تولید می شود ، سپس شستشو، برس زنی و خشک شده و روغن گیری می شود و در نهایت نورد سرد با عبور ورق از غلتک کاهنده تحت فشار و پیچاندن آن به شکل رول انجام می شود. کویل نورد سرد محصولی با کیفیت تر است و دارای سطح نرم و صاف تر، دقت ابعادی بیشتر (ضخامت ، عرض ، طول) و مقاومت بیشتر است. کویل نورد سرد بیشتر در صنعت خودروسازی فرآوری می شود ، اما گاهی نیز در ساخت کالاهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

نورد سرد باعث ایجاد دقت زیاد در ابعاد و بهبود کیفیت سطح می شود و از طریق سخت شدن با فشار ، استحکام بیشتری را به ماده می دهد. مهمتر از همه ، کاهش غلظت ورق ها توسط نورد سرد می تواند ایجاد شود. با ترکیب فرآیندهای نورد گرم و نورد سرد ، می توان به خواص مواد بسیار دقیقی نیز دست یافت. در شکل دهی سرد ، نیروهای بسیار بیشتری نسبت به شکل دهی گرم باید اعمال شوند که این به دلیل کرنش سختی می باشد.

↵این نوع کویل برای کاربردهایی مانند خم کاری ، شکل دهی ، جوشکاری یا کشش متوسط مناسب ​​است. بر خلاف کویل فولاد نورد گرم ، کویل نورد سرد محصولی کامل تر و دارای سطح صاف تر است. همچنین از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است.

کویل نورد سرد توسط کاهش ضخامت بیشتر یک کویل نورد گرم حاصل می شود. این مرحله در دمای پایین در یک غلتک کاهنده انجام می شود. به عنوان ماده اولیه برای کویلهای نورد سرد پرداخت شده و کویلهای روکش دار استفاده می شود. ضخامت معمولی این نوع کویل ها بین 0.15 - 3 میلی متر و عرض آن بین 600 - 2100 میلی متر است.

3) کویل فولاد ضد زنگ

فولادهای ضد زنگ به دلیل محتوای کروم و در موارد خاص محتوای نیکل از فولاد کربنی متمایز می شوند. افزودن کروم به فولاد کربنی باعث مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی می شود.  افزودن نیکل به فولاد ضدزنگ کرومی باعث بهبود خواص مکانیکی آن مانند چگالی ، ظرفیت گرمایی و استحکام آن می گردد. از کویل فولاد ضد زنگ به عنوان مثال در ساخت ماشین آلات ، ابزار و ظروف استفاده می شود.

انواغ کویل

 4) کویل کربنی

نوعی از محصولات فولادی است که به طور کلی به جز کربن فقط عناصر کمی مانند سیلیکون ، منگنز ، گوگرد و فسفر دارد ، بنابراین عنصر آلیاژی قابل توجهی ندارد. کویل کربنی برای کاربردهای درجه دو مناسب است و هیچ گونه تقاضای خاصی روی کیفیت سطح ندارد. کویل کربنی به صورت نورد گرم ، نورد سرد ، گالوانیزه ، آلومینیوم کاری شده و رنگ شده ارائه می شود.

5) کویل گالوانیزه

کویل گالوانیزه وقتی تولید می شود که ورق یا تسمه نورد گرم یا سرد شده با روی (Zn) پوشانده شود ، یا تحت فرآیند غوطه وری گرم یا فرآیند رسوب الکترولیتی قرارگیرد. روکش روی با روش غوطه وری گرم اعمال می شود و معمولاً به اندازه کافی سنگین است تا در مقابل خوردگی بدون پوشش محافظ اضافی مقاومت کند. مواد گالوانیزه الکترونیکی برای کاربردهای مقاوم در برابر خوردگی بدون استفاده از مواد شیمیایی و رنگ کردن استفاده نمی شود و فقط در شرایط خوردگی خفیف به دلیل نازک بودن پوشش روی ، مورد استفاده قرار می گیرند. گالوانیزه یک پوشش روی خالص است. یک فرآیند ویژه عملیات حرارتی ، پوشش روی خالص را به یک پوشش آلیاژ روی / آهن تبدیل می کند و این محصول با نام گالوانیل شناخته می شود. از کویل گالوانیزه در صنعت خودرو یا در تولید مصالح بام (به عنوان مثال درزگیر پوشش سقف ، آب گذر شیروانی) استفاده می شود.

6) کویل نورد سرد پرداخت شده

این نوع کویل با استفاده از عملیات حرارتی (آنیل کردن) و کرنش سختی فولاد نورد سرد به روشی برای دستیابی به خصوصیات مکانیکی نهایی تولید می شود که فولاد را برای مصارف بعدی (شکل دهی و خم کاری) مناسب می کند. این نوع کویل دارای طبقه بندی شده به شرح زیر است: کویل فولادی شکل پذیر ، کویل فولادی مقاومت بالا ، کویل فولاد ساختاری آبگیر ، کویل فولادی سخت شونده. این نوع کویل ها از خاصیت شکل گیری عالی ، خواص الکترومغناطیسی ، رنگ پذیری ، جوش پذیری بالا برخوردار هستند و برای شکل دهی ، فشردن و خم کاری مناسب هستند. کاربردهای آن شامل کاربردهای داخلی ، ساخت خودرو ، لامپ های روشنایی ، اجزای برقی (استاتور ، روتور) و انواع اجزای سازنده بام ، ورق های نمایشی ، عناصر دیواری و غیره می باشد. ضخامت معمولی آن بین 0.3 تا 3 میلی متر و عرض معمولی آن  بین 600 - 2100 میلی متر می باشد.

کاربردهای انواع کویل فولادی

کویل گالوانیزه :

کویل گالوانیزه تولید شده به روش غوطه وری داغ در موارد مقاوم در برابر خوردگی با قیمت رقابتی مناسب و محافظت از نور ماوراء بنفش مناسب است. این نوع کویل همچنین یکپارچگی آسان با مواد دیگر را فراهم می کند. صنایعی که از محصولات کویل فولادی گالوانیزه استفاده می کنند شامل صنایع خودرو ، لوله ، تفریح ​​در فضای باز ، کشاورزی و ساخت و ساز است.

کویل نورد سرد:

کویل نورد سرد معمولاً برای کاربردهایی مورد استفاده قرار می گیرد که تلرانس های ابعادی، استحکام و کیفیت سطح بسیار مهم باشد. مواردی که از محصولات کویل فولادی نورد سرد استفاده می کنند عبارتند از: مبلمان فلزی ، قطعات خودرو ، سخت افزار الکترونیک ، لوازم خانگی و اجزای آن ، لامپ های روشنایی و ساخت و ساز.

کویل نورد گرم:

کویل فولادی نورد گرم یک محصول اصلی از جنس فولاد ضد زنگ است که معمولاً برای کاربردهایی استفاده می شود كه در آن تلرانس های ابعادی و كیفیت پرداخت سطح اهمیت ندارد. بطور معمول از محصولات فولادی نورد گرم در تولید لوازم جانبی خودرو، لوازم جانبی لوله ، زیرساخت های حمل و نقل ، کشاورزی ، تسمه ها ، قالب گیری و کاربردهای ساختمانی استفاده می شود.

کاربردهای کلی کویل های فولادی

کویل های فولادی در بسیاری از کاربردها استفاده می شود ، از جمله:

 1. ساخت خودرو
 2. صنعت برق
 3. ساخت و ساز سبک
 4. معماری
 5. تولیدکننده لوازم خانگی
 6. صنعت بسته بندی

مزایای کویل های فولادی

 1. درجه بالایی از دقت ابعادی
 2. استحکام بالا
 3. خواص شکل دهی خوب
 4. خواص تولیدی مناسب (برش ، اتصال ، پوشش)
 5. کیفیت بسیار مناسب سطح
 6. امکان تولید ضخامت های بسیار کم
 7. طیف گسترده ای از خصوصیات و ابعاد
 8. قابل بازیافت به شکل نامحدود

آدرس کوتاه مطلب
https://ifoolad.com/?post=1121
نظر شما راجع به

انواع کویل فولادی | انواع، ویژگی ها و کاربردها

نوشتن دیدگاه
  نظر شما چیست ؟
  همراهان آی فولاد