سندبلاست آهن به منظور زنگ زدایی و جلوگیریی از زنگ زدگی

6دقیقه مطالعه
hamide abbasi
3 سال پیش
28741 بازدید
بدون دیدگاه
مقاله قبلیمقاله بعدی

زنگ زدایی آهن با سندبلاست ، یکی از ارزان ترین و کارامدترین روش‌های زنگ زدایی آهن است. آهن از جمله مهم‌ترين فلزاتي به حساب مي‌آيد كه انسان در كارهاي اساسي خود نظير ساخت خانه، كارگاه، ماشين و موارد بي شمار ديگر از آن استفاده مي‌كند. يكي از مشكلاتي كه همواره اين فلز پركاربرد را تهديد مي‌كند، خطر خوردگي و زنگ زدن است. زنگ زدن در اصطلاح به واكنش دادن آهن با اكسيژن گفته مي‌شود كه در حضور آب يا رطوبت انجام مي‌گيرد. اگر چه امكان زنگ زدن آهن در همه مكان‌ها وجود دارد، اما جاهايي كه هوا شرجي بوده يا آهن به صورت مداوم با آب در ارتباط است، احتمال زنگ زدگي افزايش پيدا مي‌كند. زنگ زدن آهن، علاوه بر اين كه كارايي موثر آن را كاهش مي‌دهد، هم چنين باعث مي‌شود كه نتوان به خوبي آن را رنگ آميزي كرده يا جوش داد.

در هنگام زنگ زدن آهن لايه‌هاي قرمزي بر روي سطح آن تشكيل مي‌شود كه در واقع همان بخش هايي از آهن است كه با اكسيژن واكنش داده است. اين لايه‌ها از جوش خوردن مناسب آهن يا قرار گرفتن رنگ بر روي آن جلوگيري مي‌كنند. به اين ترتيب، قبل از كار كردن با آهن زنگ زده، ابتدا آن را زنگ زدايي مي‌كنند. براي اين كار روش‌هاي زيادي وجود دارد كه يكي از موثرترين آن‌ها سندبلاست کردن آهن برای زنگ زدایی است. در ادامه روش انجام اين كار و هم چنين انواع مدل هاي سند بلاست را براي زنگ زدايي از تيرآهن و ساير سازه هاي آهني، به طور كامل بيان خواهيم كرد.

 

سند بلاست كردن آهن يعني چه؟

همان‌طور كه اشاره كرديم، سندبلاست كردن يكي از روش هاي جلوگیری از زنگ زدگی آهن مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ اما چيزي كه اهميت دارد، نحوه انجام اين كار است. با كمي دقت مي‌توان از نام اين روش هم متوجه مواد مورد استفاده در اين روش شد. سند در لاتين به معني ماسه بوده و سندبلاست هم روشي است كه با استفاده از ماسه، كار زنگ زدايي آهن انجام مي‌شود. در واقع در اين روش ماسه با فشار زيادي به تيرآهن يا هر قطعه آهني ديگري كه دچار زنگ زدگي شده برخورد داده مي‌شود.

  زنگ زدایی آهن به روش سند بلاست  

انواع سندبلاست براي زنگ زدايي آهن

سند بلاست كردن يكي از بهترين روش‌هايي است كه براي زنگ زدايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين كار خود به چند طريق انجام مي‌شود كه تفاوت آن ها هم در ماده مكملي است كه در كنار ماسه مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ اين ماده به طور معمول آب يا هوا است كه هر كدام از آن‌ها متناسب با شرايط مورد استفاده واقع مي‌شوند.

 

انجام سندبلاست به وسيله هوا يا ايربلاست

در اين مورد ماسه با فشار هوا به سمت آهن زنگ زده پرتاب مي‌شود و كار زنگ زدايي را انجام مي‌دهد. اين روش بسيار مناسب است اما ايرادات مهمي هم دارد. زماني كه روش ايربلاست براي زنگ زدايي آهن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، گرد و غبار زيادي در محيط توليد مي‌شود كه مي‌تواند به سلامتي پرسنل آسيب برساند. هم چنين برخورد خشك و مستقيم ماسه با آهن، امكان آسيب ديدگي آن را هم به وجود مي‌آورد. اين موضوع سبب شده است كه از روش ديگري هم براي سندبلاست كردن استفاده شود.

 

سندبلاست با آب يا واتربلاست

روش ديگر كه براي سند بلاست كردن آهن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، استفاده از آب به جاي هوا است. اين كار هم از توليد گرد و غبار زياد و هم از آسيب ديدن آهن جلوگيري مي‌كند. بنابراين براي انجام بهتر و راحت تر سندبلاست، مي‌توان از آب هم به جاي هوا استفاده كرد. اما اين طور نيست كه بگوييم اين روش هميشه بهتر است؛ متناسب با شرايط و ظرافت كار، ممكن است هر كدام از اين روش ها مورد استفاده قرار بگيرد.

 

سندبلاست كردن آهن زنگ زده چه فوايدي خواهد داشت؟

همان طور كه در قسمت هاي قبل اشاره كرديم، زماني كه آهن دچار زنگ زدگي مي‌شود، لايه هاي قرمز رنگي بر روي آن ايجاد مي‌شوند. سند بلاست كمك مي‌كند كه اين لايه‌ها به طور كامل برداشته شود. از طرف ديگر اين كار باعث مي‌شود كه سطح آهن تا حد زيادي صاف و صيقلي شود. اين اقدامات كه در پي سندبلاست كردن آهن زنگ زده رخ مي‌دهند، فوايد زيادي خواهند داشت كه در ادامه هر كدام را به طور مفصل توضيح مي‌دهيم.

همچنین میتوانید انواع، ویژگی ها و کاربردهای آهن زنگ نزن را مطالعه کنید.

 

سندبلاست كردن شرايط مناسب براي رنگ زدن را به وجود مي‌آورد

اگر آهن به وسيله رنگ پوشش داده نشود، امكان زنگ زدن و خوردگي آن بعد از نصب و استفاده هم وجود خواهد داشت. بنابراين براي افزايش طول عمر و جلوگيري از آسيب ديدگي آن، حتما بايد قبل از استفاده رنگ آميزي گردد. اما نكته‌ مهم اين است كه امكان رنگ آميزي آهن زنگ زده وجود ندارد؛ اگر اين كار را هم انجام دهيم، رنگ به خوبي به آن نمي‌چسبد و پس از مدتي دوباره كنده خواهد شد. سندبلاست كردن باعث تميز شدن آهن از اين لايه هاي مزاحم شده و در نتيجه كار رنگ آميزي آن به خوبي انجام مي‌گيرد.

سندبلاست كمك مي‌كند كه آهن به خوبي جوش بخورد

در بسياري از موارد كه از تيرآهن يا ساير سازه‌هاي آهني استفاده مي‌شود، بايد در هنگام كار آن‌ها را به يك ديگر جوش داد. در اين مورد هم وجود لايه هاي زنگ در فرآيند جوش مزاحمت ايجاد كرده و باعث مي‌شوند كه اين كار به خوبي انجام نگيرد. سندبلاست كردن آهن زنگ زده با برداشتن اين لايه هاي قرار گرفته بر روي سطح آن، باعث مي‌شود كه بتوان آهن را به خوبي جوش داد.

اين روش آلودگي‌هاي سخت‌تر را هم رفع مي‌كند

در برخي موارد هم ممكن است قطعات آهني با روغن، گريس يا موارد اين چنيني ديگر آلوده شده باشند. يكي از بهترين روش‌ها براي برطرف كردن اين نوع آلودگي‌ها هم استفاده از روش سندبلاست است. سندبلاست كردن اين گونه آهن‌ها كه با مواد روغني آلوده شده‌اند، تا 90 درصد آلودگي را رفع مي‌كند. در صورتي كه ساير روش‌ها مانند استفاده از سمباده و برس براي اين كار شايد 50 تا 60 درصد اين آلودگي ها را رفع نمايند. بنابراين در اين گونه موارد هم استفاده از سندبلاست كارايي بالايي داشته و مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود.

   

سوالات متداول

  • سندبلاست كردن چيست و چگونه انجام مي‌گيرد؟ اين كار يكي از روش‌هاي بسيار مناسب براي زنگ زدايي از آهن است؛ اين كار با پرتاب ماسه به سمت آهن به وسيله فشار آب يا هوا انجام مي‌گيرد.
  • آيا سند بلاست كردن به آهن آسيبي نمي‌رساند؟ اين كار به طور معمول در دو روش انجام مي‌گيرد. در پرتاب ماسه با استفاده از هوا امكان ايجاد خط و خش بر روي آهن وجود دارد، اما در هنگام استفاده از آب اين اثر تا حد زيادي كاهش پيدا مي‌كند. پس با توجه به ظرافت و ضخامت آهني كه قصد سندبلاست كردن آن را داريد، بايد روش را انتخاب نماييد.
  • سندبلاست كردن آهن زنگ زده چه فوايدي خواهد داشت؟ با اين كار لايه‌هاي موجود بر روي آهن كه در اثر زنگ زدگي ايجاده شده‌اند، برداشته خواهند شد. در نتيجه امكان رنگ آميزي موثر آهن وجود داشته و هم چنين به خوبي مي‌توان آن را جوش داد.
آدرس کوتاه مطلب
https://ifoolad.com/?post=3271
نظر شما راجع به

سندبلاست آهن به منظور زنگ زدایی و جلوگیریی از زنگ زدگی

نوشتن دیدگاه
    نظر شما چیست ؟
    همراهان آی فولاد