انواع ورق استیل سری 400 | کاربرد فولادهای زنگ نزن گرید 400

5دقیقه مطالعه
hamide abbasi
2 سال پیش
29581 بازدید
بدون دیدگاه
مقاله قبلیمقاله بعدی

فولادهای زنگ نزن گرید 400 دارای مقدار 30-12% عنصر آلیاژی کروم است. این آلیاژها، شامل دو گروه فولادهای زنگ نزن فریتی و فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی می‌شوند. در ادامه به بررسی کامل انواع ورق های استیل سری 400 و مشخصات و کاربردهای آن ها میپردازیم.

فولادهای زنگ نزن فریتی

ترکیب شیمیایی این آلیاژها شامل 10.5-30% کروم با مقادیر محدود کربن جهت دستیابی به ساختار فریتی و انعطاف پذیری بالا است. این دسته از فولادهای زنگ نزن خاصیت مغناطیسی، فیزیکی و مکانیکی مناسبی دارند. فولادهای زنگ نزن فریتی با عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند و سختی این آلیاژها پایین است. این آلیاژها در شرایط دما بالا کاربرد دارند. قابلیت جوش پذیری فولادهای زنگ نزن فریتی در قسمت‌های نازک تر بیشتر و در قسمت های ضخیم تر از 2.5mm کمتر است. مزیتهای فولادهای زنگ نزن فریتی شامل موارد زیر است:

 • مقاومت به خوردگی بسیار بالا
 • مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن در دماهای بالا
 • خواص ذاتی بالاتر از فولادهای کربنی
 • کاربردهایی که نیاز به متریال نازک تر و کم وزن تر دارند
 • دارای خاصیت مغناطیسی دائمی
 • دارای ویژگی کشش عمیق خوب

فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی

ترکیب شیمیایی فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی شامل 12-17% کروم و نسبت به فولادهای زنگ نزن فریتی کربن بیشتری دارد، به طوری که با آبدهی از منطقه آستنیت ساختار مارتنزیت ایجاد شود. این آلیاژها با انجام عملیات حرارتی قابلیت سختی پذیری دارند. در بسیاری از کاربردها که علاوه بر مقاومت خوردگی، استحکام و سختی بالا و مقاومت به سایش نیاز است از این فولادها می توان استفاده کرد. با این وجود، مقاومت به خوردگی این آلیاژها از فولادهای زنگ نزن فریتی پایین‌تر است. فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی مغناطیسی بوده و قابلیت جوش پذیری ضعیفی دارد. مزیت های فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی شامل موارد زیر است:

 • قابلیت عملیات حرارتی برای دستیابی به سختی و مقاومت بالاتر
 • مقاومت به خوردگی بالا
 • قابلیت ماشینکاری
 • شکل پذیری خوب

این آلیاژها به طور گسترده در تهیه ی کارد و چنگال، ادوات چاقویی و لوازم ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق های گرید 400 با ساختار فریتی

ورق 443

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل 443

 

کاربردها ورق استنلس استیل 443 :

این ورق در ساخت و ساز، صنعت کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع الکتریکی، صنایع غذایی و پزشکی، مبدل حرارتی بویلر و زمینه های ماشین آلات و سخت افزار کاربرد دارد.

 

ورق L409

این آلیاژ دارای مقاومت به خوردگی عالی است. قابلیت جوشکاری و شکل پذیری بالایی دارد. همچنین به دلیل افزودن عنصر تیتانیوم، این آلیاژ از مقاومت به خوردگی و استحکام در دمای بالا برخوردار است. محدودیت دمایی قابل تحمل فولاد زنگ نزن L409 منفی °C20- تا °C650 است. این آلیاژ سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است و می تواند مورد استفاده مجدد قرار بگیرد.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری L409

 

کاربرد ورق استنلس استیل سری L409

این آلیاژ در لوله ی اگزوز خودرو، مبدل های حرارتی، کانتینرها و دیگر محصولات بدون نیاز به عملیات حرارتی پس از جوشکاری کاربرد دارد.

 

ورق 430

این آلیاژ علاوه بر مقاومت به خوردگی، مقاومت در برابر اکسیداسیون و انعطاف پذیری و شکل پذیری عالی دارد. فولاد زنگ نزن 430 غیر قابل سختی پذیری در اثر عملیات حرارتی است و داری کیفیت سطح بالایی می باشد. همچنین این گرید مقاومت عالی در برابر حمله نیترید دارد، بنابراین در کاربردهای شیمیایی بسیار مناسب است. قیمت ارزان و مراحل تولید و پردازش این آلیاژ سبب شده جایگزینی مناسب برای گرید 304 باشد.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری 430

 

کاربردها:

موارد کاربرد این آلیاژ در لوازم خانگی و تزئینات داخلی، کارد و چنگال، لوازم مقاوم به حرارت و مشعل ها است. همچنین برای دکوراسیون داخلی و مصارف تزئینی از ورق استیل دکوراتیو استفاده میشود. گرید 430 پرکاربردترین گریدها در تولید این نوع ورق‌ است.

 

ورق 441

این آلیاژ حاوی نیوبیوم است و مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون خوبی دارد. از ویژگی های این آلیاژ شکل پذیری و جوش پذیری خوب، مقاومت به خوردگی حفره ای، درخشندگی و کیفیت سطح خوب است. همچنین این آلیاژ در محیط گازی استحکام دما بالای خوبی دارد و برای فرایندهای کشش عمیق مناسب است.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق 441 با ساختار فریتی

 

کاربردها:

این آلیاژ در مواردی از قبیل مخازن ذخیره آب، آبگرمکن خورشیدی،مبدل حرارتی، دستگاه فیلمبرداری، دستگاه چاپ و لوله اگزوز موتور خودرو کاربرد دارد.

ورق های گرید 400 با ساختار مارتنزیتی

 

ورق 410

خواص خوردگی این آلیاژ معمولی است و در دمای بالا از استحکام بالایی برخوردار است.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری 410

 

کاربردها:

از این ورق در سازه های نفتی، شیرآلات، توربین های گازی، تجهیزات پالایش نفت، فرآوری سنگ معدن و ساخت کارد و چنگال و پیچ و مهره استفاده می شود.

 

ورق 410L

مبنای ساخت این آلیاژ، فولاد زنگ نزن 410 است که در آن از میزان کربن می کاهند. از ویژگی های این آلیاژ مقاومت به خوردگی بالا، مقاومت به اکسیداسیون در دمای بالا و مقاومت در برابر تغییر شکل حین و پس از جوشکاری است. ورق فولاد زنگ نزن 410L دارای استحکام بالا، تحمل فشار تحت بارهای بالا و مقاومت به سایش است.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری 410L

 

کاربردها:

این آلیاژ در ساخت قطعات مکانیکی، لوله اگزوز موتور خودرو و اتاق احتراق بویلرها و مشعل ها کاربرد دارد.

 

ورق 420J1

این آلیاژ پس از کوئنچ سختی زیادی پیدا می کند و استحکام بالایی دارد. مقاومت خوردگی مطلوب، دقت ابعادی بالا، پرداخت سطحی خوب و انعطاف پذیری بالا از دیگر ویژگی های آن است.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری 420J1

 

کاربردها:

این آلیاژ به طور گسترده ای در پره های توربین و قطعات دما بالا کاربرد دارد. همچنین در ساخت لوازم غذاخوری مانند کارد و چنگال به کار می رود.

 

ورق 420J2

ورق فولاد 420J2 پس از عملیات حرارتی (کوئنچ و تمپر)عملکرد مکانیکی خوبی دارد. این آلیاژ استحکام بالا و سختی زیاد دارد. همچنین دارای پرداخت سطحی با استحکام بالا و مقاومت به سایش است. مقاومت به خوردگی این آلیاژ در فضای ملایم صنعتی و محیط¬های خانگی مناسب است. این آلیاژ در برابر اسید، آمونیاک، نفت خام، محلول های شوینده، سرکه، اسیدهای غذایی و بخار ایمنی دارد.

 

ترکیب شیمیایی:

ترکیب شیمیایی ورق استنلس استیل سری 420J2

 

کاربردها:

این آلیاژ در صنایع دریایی، نفت و گاز، فرایندهای شیمیایی، تولید برق، فرآوری مواد غذایی و فاضلاب، ابزارهای تولید، نازل ها و شیرها و لوازم غذاخوری مانند کارد و چنگال کاربرد دارد.

  اینفوگرافیک ورق استیل سری 400  

خرید انواع ورق استیل سری 400

آی فولاد به صورت تخصصی در حوزه فروش استنلس استیل فعال است. اگر در انتخاب گرید استنلس استیل مناسب با پروژه خود دچار ابهام هستید، می‌توانید با شماره 02142214 تماس بگیرید و با کارشناسان متالورژی آی فولاد مشاوره‌ای رایگان و کاملا تخصصی داشته باشد.

همچنین اگر به دنبال قیمت روز انواع ورق استیل گرید 400 و دیگر مقاطع استنلس استیل موجود در بازار هستید، کارشناسان ما می‌توانند به شما کمک کنند.

در ادامه شما برای ما درباره کاربردها و مزایای استفاده از سری 400 استنلس استیل بگویید. آیا تا به حال از آن‌ها در پروژه خود استفاده کرده اید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

همچنین در بخش نظرات، می‌توانید سوالات خودرا درباره انواع ورق های گرید 400 بپرسید تا مهندسان متالورژی آی فولاد در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

آدرس کوتاه مطلب
https://ifoolad.com/?post=3277
نظر شما راجع به

انواع ورق استیل سری 400 | کاربرد فولادهای زنگ نزن گرید 400

نوشتن دیدگاه
  نظر شما چیست ؟
  همراهان آی فولاد