ورق های گالوانیزه از محصولاتی هستند که با آمدن خود صنعت ساختمان را تحت تاثیر قرار دادند. این محصول قابل اعتماد و با کیفیت، ورق‌های فولادی هستند که سطحشان با پوشش‌های محافظ در برابر خوردگی پوشیده شده و آن هارا تبدیل به یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف مثل ساختمان و خودروسازی کرده است. مقاومت، شکل پذیری، رنگ پذیری، ضخامت و میزان ناخالصی از ویژگی‌هایی هستند که به ورق های گالوانیزه تنوع بخشیده‌اند.

ورق فولادی گالوانیزه چیست؟

فولاد گالوانیزه یک ورق فولادی است که لایه‌ای از جنس روی، سطح آن را پوشانده است و با روش نورد سرد تولید می‌شوند.  این روکش محافظ را می‌توان هم روی دوطرف ورق فولادی و یا روی یک سمت آن اعمال کرد. این لایه پوششی ورق را در برابر نفوذ رطوبت و قرار گرفتن در معرض هوا، محافظت می‌کند. ضخامت آن بستگی به محل قرارگیری ورق دارد. در شرایطی که رطوبت محیط بالاست و امکان خوردگی زیاد است، لایه پوششی باید ضخیم‌تر باشد.

روش‌های گالوانیزاسیون

گالوانیزاسیون به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن، فلز اصلی با یک لایه فلز محافظ پوشانده می‌شود تا در محیط‌های خورنده، فلز پوششی دچار خوردگی شده اما فلز اصلی همچنان سالم بماند. با این کار، پس از خوردگی سطح، تنها لازم است که سطح پوششی ترمیم شود و فلز اصلی همچنان با مقاومت اولیه خود باقی می‌ماند و نیازی به تعویض یا تعمیر نخواهد بود.

معمولا از فلز روی برای پوشش‌دهی استفاده می‌شود. گالوانیزه کردن یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فلز دربرابر خوردگی است که با فرآیندهای متفاوتی می‌توان آن را انجام داد. پرکاربردترین آن‌ها در زیر آمده است:

 1. روش گالوانیک - فرایند اعمال روی، روی سطح فلز با استفاده از محلول الکترولیت.
 2. گالوانیزاسیون با استفاده از دمای بالا - پوشش دادن یک فلز (معمولاً آهن یا فولاد) با یک لایه روی با فرو بردن محصول در حمام روی مذاب در دمای حدود ۴۶۰ درجه سانتیگراد.
 3. گالوانیزاسیون با استفاده از درجه حرارت پایین - پوشش سطح فلز با یک ترکیب ویژه حاوی پودر روی.
 4. اسپری روی - فرآیند اسپری کردن فلز روی با استفاده از اسلحه فنی ویژه.
 5. گالوانیزه گازی - استفاده از پوشش روی با استفاده از جریان جت مافوق صوت.

طبقه بندی

ورق های گالوانیزه را از سه طریق طبقه‌بندی می‌کنند:

 

محدوده کاربرد

ورق های گالوانیزه با توجه به کاربردشان دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. برای مثال، ورقی که در محیط خورنده‌تر قرار می‌گیرد، باید پوششی ضخیم‌تر با ترکیب شیمیایی مقاوم‌تری داشته باشد. از سویی دیگر خواص مکانیکی این ورق‌ها حائز اهمیت است. میزان مقاومت و شکل پذیری این ورق ها، کاربرد آن ها را در صنایع گوناگون مشخص می‌کند.

 

ترکیب شیمیایی مواد پوشش

(روی خالص ، یا آلیاژهایی مانند روی ، آهن ، روی - آلومینیوم ، آلومینیوم روی ، روی-منیزیم و غیره)

ترکیبات شیمیایی متفاوتی برای گالوانیزه کردن فلز استفاده می‌شود که میزان مقاومت در برابر خوردگی آن‌ها را تعیین می‌کند.

 

ضخامت / وزن پوشش محافظ گالوانیزه

همانطور که پیش‌تر گفته شد، ورق های گالوانیزه در ضخامت با هم تفاوت دارند که میزان آن با توجه به کاربرد ورق و شرایط استفاده از آن تعیین می‌شود.

کاربرد ورق های گالوانیزه

به دلیل استحکام در برابر شکست، سهولت در نصب ، دوام و مقاومت در برابر خوردگی در محیط هایی با خورندگی بالا، استفاده از ورق فولادی گالوانیزه در بسیاری از صنایع و بخش‌های تولیدی رواج یافته است.

ورق فولادی گالوانیزه به دلیل وزن کمی که دارند، کاربرد بسیاری در بام سازه‌ها پیدا کرده‌اند. علاوه بر این ، این ماده به عنوان پایه‌ای برای تولید اجزای ثانویه برای نصب در سقف‌ها و نما‌ها ، سیستم‌های تهویه ، مجاری و ناودانی‌ها استفاده می‌شود.

همچنین ورق فولادی گالوانیزه معمولاً در ساخت ورق‌های پروفیل‌دار، کاشی فلزی یا نمای سایدینگ فلزی هم بسیار پرکاربرد است. از این ورق‌ها می‌توان برای ساخت سیلوها ، تأسیسات ذخیره موقت یا سیلوهای کشاورزی هم استفاده کرد.

به طور کلی می‌توان گفت، در همه صنایع می‌توان کاربردی برای ورق‌های فولادی گالوانیزه یافت. صنعت ساختمان و خودروسازی از صنایعی هستند که از این نوع ورق‌ها در تولید بسیاری از قطعات و سازه‌ها استفاده می‌کنند. همینطور در ساخت کشتی‌ها ، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌ آهن ، تابلوهای تبلیغاتی، اتومبیل، پله‌ها، قرنیزها، نرده‌ها و سایر سازه‌های فلزی، وجود ورق های فولادی گالوانیزه دیده می‌شود.

مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه

مزایای بسیاری در استفاده از ورق های گالوانیزه وجود دارد که آن‌ها را تبدیل به یک از پرکاربردترین ورق‌های ضدخوردگی در صنعت کرده است. از جمه این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدت زمان کار طولانی (حداقل دوره استفاده 10 سال) است.
 2. منحصر به فرد بودن ترکیب فلزات. پوشش روی، کاملاً با پایه فلزی در تعامل است. در حین استفاده، این ماده دچار ترک، ورقه ورقه شدن، پارگی و جدا شدن نمی‌شود.
 3. سازگاری کامل با محیط زیست. روی یک ماده طبیعی است و بنابراین ، سموم مضر را منتشر نمی‌کند. بنابراین ، می‌توان آن را با اطمینان خاطر در اماکن مسکونی استفاده کرد.
 4. طیف گسترده‌ای از کاربردها.
 5. سادگی در نصب و ترمیم‌های بعدی.
 6. زیبایی ظاهری.
 7. استفاده مجدد از ورق های گالوانیزه. این ورق‌ها پس از سال‌ها کار کردن در یک محیط، مشخصات فنی و خصوصیات اولیه خود از دست نداده و با یک ترمیم ساده می‌توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند.
 8. قیمت قابل قبول. ورق گالوانیزه یک مصالح ساختاری مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

ورق گالوانیزه

گالوانیزه کردن یا رنگ آمیزی ورق؟

یکی دیگر از روش های پرکاربرد برای حفاظت ورق‌ها از خوردگی، رنگ آمیزی آن هاست. در مقایسه این دو روش می‌توان به زمان انجام آن‌ها توجه کرد. شاید انجام گالوانیزاسیون گرم برای یک ورق فولادی تنها چند دقیقه طول بکشد اما رنگ آمیزی زمان زیادی خواهد برد.

از سوی دیگر گالوانیزه کردن در محیط داخلی انجام می‌گیرد و مثل رنگ آمیزی که نیاز به فضای بازتر دارد، شرایط خاصی را نمی‌طلبد.

از سویی دیگر با زمان کمتر، نیروی انسانی کمتر و با هزینه مواد اولیه کمتر، می‌توان تعداد زیادی قطعه را گالوانیزه کرد اما در رنگ آمیزی همه مواردی که گفته شد، بیشتر هستند که به طبع هزینه بالاتری را هم ایجاد می‌کنند.

تولیدکنندگان ورق های گالوانیزه در ایران

این ورق‌های ضدخوردگی که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، توسط چندین تولیدکننده بزرگ محصولات فولادی در ایران تولید می‌شوند. شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده ورق در ایران، ورق گالوانیزه نیز تولید می‌کند. این شرکت ورق های گالوانیزه را به روش غوطه وری گرم به تولید می‌رساند. ورق های گالوانیزه تولید این مجموعه از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

از دیگر تولیدکنندگان این محصول پر کاربرد می‌توان به شرکت صنایع هفت الماس اشاره کرد که جزو باکیفیت‌ترین‌های بازار است. این شرکت یکی از پیشروهای تولید ورق های گالوانیزه با ظرفیت تولید بالای سالیانه است.

شرکت ورق خودرو شهرکرد تولید کننده ورق های گالوانیزه اختصاصی برای صنعت خودروسازی است. از آنجایی که در ساخت خودرو، ویژگی شکل‌پذیری اهمیت فراوانی دارد، ورق های گالوانیزه این شرکت در عین مقاومت بالا از شکل‌پذیری بالایی هم برخوردارند.

شرکت فولاد امیرکبیرکاشان از دیگر تولیدکنندگانی است که از روش غوطه‌وری گرم برای تولید ورق گالوانیزه بهره می‌جوید.

قیمت ورق های گالوانیزه

همانطور که گفته شد، ورق های گالوانیزه در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که آن‌ها را برای استفاده در صنایع گوناگون مناسب می‌کند. این ورق‌ها نیز مانند دیگر محصولات صنعتی با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهایشان قیمت‌گذاری می‌شوند. برای اطلاع از قیمت ورق های گالوانیزه و تغییرات قیمتی آن‌ها در روزهای اخیر، می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید.